تبلیغات
بررسی علم از بینش توحیدی-اسلامی - نظریه ریسمان های کیهانی
 
بررسی علم از بینش توحیدی-اسلامی
پیامبر اکرم (ص) : " برتری عالم بر عابد مانند برتری من بر کمترین شماست... " (بحار الانوار، جلد 61 ، ص245 با تلخیص)
درباره وبلاگ


این وبلاگ که از ابتدا با نام "مقالات علمی و درسی" فعالیت خویش را آغاز کرده بود ، اکنون بار دیگر و پس از مدت ها سکوت ، بازگشته منتها با نام جدید "بررسی علم از بینش توحیدی-اسلامی"...


مدیر وبلاگ : عرفان نقوی
نویسندگان
نظرسنجی
موضوعات وبلاگ بیشتر در چه محور هایی باشد ؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با ما

در میان تمامی پدیده های عجیب و غریب و شگفت انگیز در پهنه کائنات،بدون شک ریسمان های کیهانی جایگاهی ویژه دارند،ریسمان هایی از انرژی خالص به طول چند میلیارد سال نوری و ضخامتی کمتر از یک پروتون.چگالی این ریسمانها به حدی است که فقط یک متر از آنها جرمی به اندازه کل یک قاره دارد...

در میان تمامی پدیده های عجیب و غریب و شگفت انگیز در پهنه کائنات،بدون شک ریسمان های کیهانی جایگاهی ویژه دارند،ریسمان هایی از انرژی خالص به طول چند میلیارد سال نوری و ضخامتی کمتر از یک پروتون.چگالی این ریسمانها به حدی است که فقط یک متر از آنها جرمی به اندازه کل یک قاره دارد.این ریسمانهای کیهانی به واسطه انرژی آزادشده در لحظه آفرینش جهان به ارتعاش در آمده اند و ارتعاش آنها هنوز هم ادامه دارد.این ریسمانها با سرعتی نزدیک به سرعت نور در پهنه کیهان در حال حرکتند و با حرکت و ارتعاشات خود فضا وزمان را به لرزه در می آورند.

هرچند سر و کله این ریسمان های شگفت انگیز تقریبا از ۳۰ سال پیش در نظریات فیزیکدانان پیدا شده بود،اما با پیشرفت و تحولات شگرفی که به خصوص در چند سال اخیردر عرصه کیهان شناسی به وقوع پیوسته است،نظریات جدیدی در ارتباط با ریسمان های کیهانی مطرح شده اند که وجود چنین ریسمان هایی را بیش از پیش تایید می کنند.در واقع،اکنون تقریبا در تمامی مدل سازی های رایانه ایکه برای شبیه سازی وضعیت جهان اولیه انجام می شوند،سر وکله این ریسمان ها هم ظاهر میشود.بنابراین اگرچه چنین ریسمان هایی هنوز در پهنه کیهان مستقیما مشاهده نشده اند،اما کیهان شناسان اطمینان دارند که این ریسمان های اسرار آمیز باید جایی در گستره کائنات داشته باشند.

ریسمان های کیهانی قادرند بسیاری از مسائل لا ینحل مطرح در کیهان شناسی را حل کنند.به عنوان مثال،به کمک این ریسمان ها می توان نحوه شکل گیری میدان های مغناطیسی پهناور در جهان،معمای چگونگی پرتو افشانی ستاره ها در جهان اولیه و منشا پرتو های کیهانی با  انرژی فوق العاده بالا راتوضیح داد.

از همه این ها جالب تر اینکه با پیدا کردن یک رشته از این ریسمان های اسرار آمیز می توان به اطلاعاتی در مورد بنیادی ترین اجزای سازنده جهان پی برد.چرا که ریسمان های کیهانی در واقع ممکن است پسر عموهای غول پیکر همان ریسمان های فوق العاده کوچکی باشند که طبق نظریه ریسمان ها،بنیاد تمام ماده و انرژی جهان را تشکیل می دهند.

ایده وجود ریسمان های کیهانی برای نخستین بار در سال۱۹۷۶ توسط "تام کیبل" فیزیکدان نظری امپریال کالج لندن مطرح شد بنابر مدل کیبل این ریسمان ها در واقع شکستگی های یک بعدی در ساختار فضا-زمان هستند که اندک زمانی پس از مه بانگ شکل گرفته اند.داستان از این قرار است که هنگامی که جهان داغ اولیه شروع به خنک کردن کرد،دچار یک سری تغییر فاز شد.بدین ترتیب غوغای جهان اولیه که پر از ذرات سنگین بود،نهایتا با "منجمد شدن" جهان آرام گرفت و عالم به شکل نسبتا آرامی که امروزه مشاهده می کنیم تبدیل شد. کیبل دریافت که ساختار فضا- زمان باید در طی این انجماد سریع عالم دچار شکستگی هایی شده باشد.

ایده کیبل در سال ۱۹۸۰ به شدت از سوی کیهان شناسان مورد استقبال قرار گرفت،چرا که آنها به این نتیجه رسیده بودند که وجود چنین شکستگی هایی در ساختار جهان  می تواند منجر به شکل گیری کهکشان ها و خوشه های کهکشانی شده باشد. در این میان خصوصا شکستگی های یک بعدی -یا همان ریسمانهای کیهانی - بسیار جالب توجه بودند.چرا که گرانش آن ها دقیقا برای ایجاد هسته خوشه های کهکشانی مناسب بود.اما متاسفانه این شور واشتیاق در اواخر دهه ۱۹۹۰ یعنی هنگامی که امکان مطالعه دقیق تر تابش زمینه میکروموج کیهانی برای اخترشناسان فراهم شد،فروکش کرد.

این تابش که در زمانی که تنها ۴۰۰۰ هزار سال از عمر جهان سپری شده بود در پهنه کیهان پراکنده شد.نحوه توزیع ماده را در عالم در آن دوران نشان می دهد.اندازه گیری های مختلفی که توسط بالون ها  و گیرنده های رادیو زمینی از این تابش انجام گرفت،نشان می دهد که الگوی این تابش پیچیده تر از آن است که صرفا به کمک ریسمان های کیهانی قابل توجیه باشد.(این نتیجه گیری چند سال بعد توسط کاوشگر ناهمسانگردی میکرو موج کیهانی ویلکینسون ناسا موسوم به  WMAP نیز تایید شد) به جای آن ،الگوی این تابش باپیش بینی های مدل تورمی -که بر اساس آن جهان در بدو پیدایش خود،یک دوران انبساط فوق سریع را پشت سر گذاشته است -به خوبی انطباق داشت.بر اسا مدل تورمی ،این انبساط فوق سریع،افت وهای کوچک مقیاس کوانتومی جهان اولیه را به حدی گسترده کرد که نهایتا هسته های اولیه کهکشان ها و ابر خوشه های کهکشانی را که امروزه مشاهده میکنیم تشکیل دادند.بنابر این از آنجا که برای تبیین مدل های کیهان شناسی دیگر نیازی به ریسمان های کیهانی احساس نمی شد،این ریسمان های اسرار آمیز برای مدتی به فراموشی سپرده شدند.

اما به تازگی کیهان شناسان به شاهدی دست یافته اند که آن ها را از این خواب عفلت بیدار کرده است.شواهد مزبور حاکی از آن است که الگوی تابش زمینه میکرو موج کیهانی برخلاف تصور قبلی،امکان وجود ریسمان های کیهانی را منتفی نمی کند بلکه صرفا حد بالایی را برای تعداد ریسمان هایی که می توانند در پهنه کیهان وجود داشته باشند،تعیین می کند. در واقع بر اساس یافته های جدید،ریسمان های کیهانی به تنهایی میتوانند تا ۱۰ درصد از سهم انرژی کل جهان را به خود اختصاص دهند.

اما از این متقاعده کننده تر آن است که بهترین نظریاتی که اکنون در مورد جهان اولیه در دست داریم،همگی بر وجود این ریسمان های کیهانی اتفاق نظر دارند.

بر اساس این نظریات تا هنگامی که بیش از ۳۵- ۱۰ ثانیه از لحظه آفرینش جهان سپری نشده بود.فقط یک ابر نیروی واحد بر پهنه کیهان حکمرانی می کرد.اما با انبساط عالم و سرد شدن آن ،این ابر نیرو به سه نیروی به ظاهر متفاوت یعنی نیروی هسته ای قوی (که کوارک ها را در کنار هم نگاه می دارد) ،نیروی هسته ای ضعیف (که عامل واپاشی رادیو اکتیو است) و نیروالکترو مغناطیسی تبدیل شد.این تبدیل طی یک سری فرآیندهای سریعی صورت گرفت که مجموعا به انبساط فوق سریع عالم موسوم به انبساط تورمی منجر شد.در آن دوران علاوه بر نیروهای شناخته شده فعلی ،میدان های نا شناخته دیگری نیز از دل آن ابر نیرو پدید آمد که هنوز توسط بشر کشف نشده اند.جهت این میدان های ناشناخته  در انرژی فوق العاده بالای جهان اولیه به راحتی و آزادانه می توانست تغییر کند. اما با سرد شدن عالم،این میدان ها نیز منجمد شدند و جهت ثابتی پیدا کردند.

                                                    استفن باترز بای


منبع:اسمان سقز

نوع مطلب : پست های اولیه وبلاگ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 3 شهریور 1393
عرفان نقوی
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 16:03
Hi i am kavin, its my first time to commenting anyplace,
when i read this paragraph i thought i could also make comment due
to this sensible piece of writing.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 02:29
Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting
anyplace, when i read this paragraph i thought i could also create comment due to this good paragraph.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.